اصول نگهداری از محصولات چرم

نگهداری از هر وسیله ای در زندگی، راه و رسم و شیوه خاص خود را دارد و شما باید در سبک زندگی قرن بیست و یکمی، با اصول مراقبت پیشگیرانه از بهداشت خود و لوازم زندگی آگاه باشید. یکی از گران ترین وسایل، به خصوص برای لاکچری گردها، کیف و کفش و کاپشن و دستکش چرم است که یا از نوع مصنوعی بوده یا نوع طبیعی. ایران، یکی از صادر کنندگان عمده چرم است و قیمت محصولات چرمی در داخل، جذاب است. اما نگهداری آن، راهکار های خاصی دارد که در این گفتار به ۵۰ نکته مهم اشاره می شود.
توصیه می کنیم که اگر در آینده نزدیک قصد خرید این گونه کالا ها را در دستور کار خود دارید، حتما با یک فرد آشنا با برند ها و محصولات چرمی، مشورت کنید. اگر هم از این دست محصولات مد و لباس دارید که اصول نگهداری صحیح آن را نمی دانید، این گفتار را بوک مارک کرده و برای اطلاع رسانی بیش تر، در اختیار دوستان و آشنایان چرم باز خود قرار دهید تا نکته های خوبی را برای محافظت از محصولات مد چرمی، بدانند.

آن چه درباره چرم باید بدانیم

حتمابخوانید: نگاهی به کالکشن ریزورت برند کریستین دیور ۲۰۲۰

در کتاب: «چرم ایران، یک ثروت پنهان»، ده ها دلیل مستند توسط نویسنده (ابوالفضل صالح وند) ذکر می شود که جستار های جذابی درباره اهمیت فوق العاده این محصول صادراتی در عصر ایران ۱۴۰۰ را تشریح می کند. اگر به دنبال محصولات عالی برای صادرات در عصر هزار و چهارصد هجری خورشیدی هستید، خرما و چرم را فراموش نکنید.
کاربرد چرم در جهان، قدمتی هزاران ساله دارد. چرم و استفاده از این نوع محصولات، یکی از شاخص های مهم در قضاوت طراحی استایل مردانه و زنانه است و اصطلاحا، چرم پوش ها را خوش پوش ها می دانیم و می نامیم. اکثر علاقمندان طراحی استایل با این نوع محصولات، معمولا یک ویژگی مهم دارند. آن ها مشکل پسند هستند. خرید پوشش leather، آسان نیست و ظرافت های زیادی می طلبد.
چرم، مصداق لوکس پوشی و نماد لاکچری گرد ها است. شرکت های تولید کننده محصولات، از کیف دستی تا کاپشن و کیف و کفش و اکسسوری، هر سال با محصولات خلاقانه، انتخاب های متنوعی را در اختیار چرم پوش ها قرار  می دهند که هر یک به تناسب دوخت و طرح و رنگ و کاربرد، الزامات مراقبتی خاص خود را می طلبد.
خیلی ها با چرم مخالفند. چون حامی محیط زیست هستند. مخصوصا استفاده از پوست حیوانات وحشی را در محصولات کیف و کفش و لباس، رد می کنند. بعضی از شرکت های تولید لباس نیز خود را مصداق GREEN FASHION داشته و در بیانیه مسئولیت اجتماعی (CSR ANNUAL REPORT)‌ خود، از این که حامی محیط زیست هستند بر خود می بالند.
چرم در دنیا به دو صورت متفاوت تولید می شود که یکی با استفاده از مواد شمیایی رنگ دهی (کرومی یا همان فلز سنگین) بوده که روشی سنتی و متداول تولید محسوب می شود و دیگری روش تولید گیاهی. تولید گیاهی، مخرب  محیط زیست نیست و بافت پوست، شکل اصلی خود را حفظ می کند و رگه رگه نمی شود. بوی چرم گیاهی بهتر از تولید به روش کرومی بوده و تغییر حالتی را در بلند مدت شاهد نیستیم.
چرم سبک (پوست بره و بز) و چرم سنگین (پوست گاو و شتر) مثل نبوک و جیر طبیعی، فرآیند های مراقبتی خاصی دارد که در ادامه این گفتار به آن اشاره کرده ایم. فرق جیر با چرم آن است که جیر از لایه زیرین پوست حیوانات است و leather از لایه سطح پوست حیوانات. کالاهای نبوک هم از روی سطح پوست مو دار حیوانات تهیه می شود.
نوع طبیعی در مقایسه با نوع مصنوعی، یک نوع فرآوری از پوست حیوانات است. هیچ وقت ،انتظار صد درصد از یکنواختی سطح محصول چرمی ،مثل یکنواختی سطح پوست صورت خود نداشته باشد. آفتاب، افیون محصولات چرمی و تهدید سلامت پوست است. به  این موضوع اگر صاحب این نوع محصولات هستید، توجه کنید.

حتما بخوانید: نگاهی به کالکشن ریزورت ۲۰۱۹ برند CHANEL فرانسه

آن چه در مراقبت از محصولات چرمی باید رعایت کرد

حتما بخوانید: برند بوتگاونتا

 • همواره محصولات خود را در برابر وسایل تیز، ایمن کنید و از دسترس کودکان دور کنید.
 • این یک مثال متداول بین چرم پوش های حرفه ای است: با یک خشکشویی خوب آشنا شوید!
 • این دسته از تولیدات مخصوص شیک پوشان ، در برابر رطوبت و تغییر دما، حساس است.
 • شامپو بچه چون pH خنثی و پایین دارد، برای شست و شوی صورت بزرگسالان نیز مناسب است. حتی برای شست و شوی این نوع محصولات، کف شامپو بچه مناسب است.
 • کیف، کقش، کلاه، دستکش، ژیله، شلوار، اکسسوری، کاپشن چرمی همگی دارای واکس مخصوص هستند. مثلا محصولات نوبوک و جیر.
 • از نگهداری کیف leather در بخش پایینی کمد لباس که محصولات زیادی آنجا قرار می دهید، خودداری کنید تا مچاله نشود. بهتر است در کیسه های نایلونی قرار بگیرد تا طول عمر آن افزایش یابد. به خصوص که در مواقع عدم مصرف، آن را با روزنامه های مچاله شده، پر کنید تا قوام خود را حفظ کند.
 • اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که در کیف چرمی خود یا همراه جیب کاپشن چرمی، خودکار و خودنویس حمل می کنید، بهتر است همیشه آن را در جایی غیر از این محصولات قرار دهید.
 • دستمال نخی لطیف نیمه مرطوب، برای مراقبت های هفتگی این گونه محصولات توصیه می شود.
 • محصولات چرم مشهد، نوین چرم، مارال چرم، چرم کاکتوس، چرم درسا، کهن چرم، چرم نگار، شهر چرم، پاندورا و سایناژ، در مدت زمان گارانتی و کیفیت دوخت و برش و اصالت محصول به کار رفته در تولید، قیمت متفاوتی دارند که انتخاب را به عهده استایلیست و متخصص این نوع محصولات قرار دهید.
 • محصولات چرمی را در برابر تابش مستقیم نور آفتاب قرار ندهید.
 • برای تمییز کردن این گونه از محصولات ، از پارافین استفاده نکنید.
 • توجه داشته باشید که هر کالایی از این جنس، پولیش مخصوص خود را دارد.
 • اگر کیف یا کفش با جنس جیر نچرال دارید، به دنبال روش های شست و شو متداول مثلا با آب و شامپو نباشید.
 • کاپشن و شلوار خود را پس از شست و شوی صحیح، تا یا مچاله نکنید که به بافت آن آسیب می زند.
 • چرم، نیاز به تنفس دارد. این گونه کالا های گران قیمت را در کاور های پلاستیکی قرار ندهید. اگر مجبور شدید، درب آن را برای جریان مناسب هوا، مسدود نکنید.
 • همیشه از نرم کننده و پولیش های استاندارد برای روش های مراقبتی از این دسته از تولیدات مد و لباس استفاده کنید.
 • محصولات نگهداری و مراقبت از leather را از مراکز مجاز فروش در سی و یک استان کشور تهیه کنید و از خرید محصولات از دست فروش ها خودداری کنید.
 • یک کاپشن یا کیف چرم از فلان برند مطرح جهان که میلیون ها تومان برای شما آب خورده است، نباید با پولیش و واکس و نرم کننده های غیر استاندارد با فرمولاسیون های نامشخص، آسیب ببیند.
 • در روز ها و شب های بارانی، کاپشن و اورکت خود را ابتدا، جذب رطوبت کرده و سپس خشک کنید.
 • فن و کولر و سشوار، گزینه های خوبی نه برای نگهداری از محصولات چرمی است نه مراقبت از پوست و مو.
 • اگر روی محصولات کاپشن و کیف و کفش، شاهد دانه های ریز سفید هستید، آن ها را با اسفنج نیمه مرطوب، پاک کنید و ارتباطی با تولید محصول شما ندارد.
 • حتما متوجه شدید که یکی از بیش ترین بخش های لباس شما که در معرض آسیب جدی هستند، لبه لباس چرمی است. این لبه ها خیلی زود تغییر رنگ داده و پوسته پوسته شده و بعضا از بین می رود. از اقدامات اصلاحی خود سرانه مثل رنگ زدن، پرهیز کنید.
 • این دسته از کال ها را در بازه های زمانی متناوب، چرب کنید. این کار را با واکس چرم استاندارد با تاریخ مصرف انجام دهید.
 • گرد گیری خوب این نوع محصولات، بسیار مهم است. گرد و خاک و رطوبت (به خاطر کپک زدن) مثل نور مستقیم خورشید، افیون خطرناک برای ماندگاری این محصولات به شمار می رود.
 • هیچ وقت روی این پوشش لوکس خود، عطر و ادکلن و اسپری نزنید چرا که محصولات شیمیایی، بافت آن را تخریب می کند و گاها بعضی از مواد شیمیایی، روی سطح چرم فرآوری شده نفوذ می کند.
 • این گونه محصولات، هر چقدر بیش تر مصرف شوند، مرغوبیت آن ها و انعطافشان بیش تر می شود.
 • پر کردن داخل کفش و بوت و نیم بوت های چرمی با روزنامه به منظور حفظ شکل ظاهری آن، اقدامی است که برای نگهداری آن باید در دستور کار قرار دهید.

  حتمابخوانید: زنان تاثیرگذار در دنیای مد

چطور چرم مصنوعی را با چرم طبیعی تشخیص دهیم ؟

حتما بخوانید: برترین عطرهای زنانه از پرفروشترین برندها

همیشه، هر تشخیصی و هر ممیزی، نیاز به اطلاعات و دانش و اشراف اطلاعاتی دارد. خواه بررسی نایک اصل یا تقلبی یا عطر اصل شانل با نمونه FAKE باشد! تشخیص، دانش می خواهد. چون هزینه خرید این کالا ها زیاد است و شما معمولا شش  ماه یک بار نسبت به خرید این گونه کالا ها برای طراحی استایل رویایی خود در نیمه دوم سال اقدام نمی کنید، لذا باید خیلی دقت کنید.
برای تشخیص چرم اصل با تقلبی، ابتدا به فروشگاه های مجاز و معتبر فروش این محصولات در مراکز استان ها مراجعه کنید. فاکتور خرید رسمی دریافت کنید. کد کالا مشخص باشد و اگر محصول داخل است، اصالت آن را راستی آزمایی کنید. چرا که کالاهای وارداتی بی کیفیت ارزان و گران، بسیار است! مراقب اسانس ها باشید که غلط انداز است.
همان طور که در بالا اشاره شد، هیچ وقت محصولات طبیعی، صد در صد یکنواخت نیستند. خلل و فرج و پستی و بلندی در سطح محصول دیده می شود. نوع مصنوعی، معمولا یکنواختی بیش تری از محصولی که با مواد طبیعی ساخته شده دارد. اگر محصولات نچرال (NATURAL SILK) را زیر تابش نور خورشید بگیرید، انعکاس یکدستی را شاهد نیستید.
برای تشخیص leather طبیعی یا تقلبی، از حس بینایی (تماشای سطح و ظاهر)، شنوایی (صدای خشکی و زیری و نرمی)، لامسه (لطافت و نرمی و فیشینگ) و بویایی استفاده کنید.

حتما بخوانید: تاریخچه برند ژیوانشی

نگهداری کفش و بوت چرمی

استفاده مرتب و مکرر و نگهداری صحیح از این کالاها، در دوام و قوام آن تاثیر مثبت بسزایی دارد. همان طور که در بالا گفتیم، هر چقدر این کالا ها بیش تر استفاده شود، مرغوبیت آن ها بیش تر شده و انعطاف بیش تری را به ارمغان می آورند. کفش و بوت را پس از مصرف با روزنامه بپوشانید تا ظاهر خود را حفظ کند. همیشه با پارچه نرم و خشک، آن ها را خشک کنید.
به این کفش ها استراحت دهید تا کیفیت آن کاسته نشود. بر خلاف اسنیکرها، باید خوب از آن مراقبت کنید.

 

 

 

حتما بخوانید: گروه بربری، برندی متناسب با نیازهای روز جامعه

نگهداری دستکش چرمی

 

دستکش چرمی اصلا به صورت صد درصد، ضد آب نیست. چرا که اگه در تولید آن، به گونه ای ساخته شود که ۱۰۰ درصد واتر پروف باشد، خواص طبیعی leather از بین می رود. پس این نوع محصولات به راحتی در بلند مدت در روز های برفی و بارانی، آسیب می بیند و نباید برای شست و شو از ماشین لباس  شویی استفاده کنید. مراقب تکه های یخ که نوک تیز است باشید تا سطح دستکش آسیب نبیند.

حتما بخوانید: برند bebe

نحوه نگهداری کاپشن چرمی

کاپشن چرمی هم گران است و هم نگهدای آن به دقت و وقت بیش تری نیاز دارد. بیش تر در معرض آلودگی های محیطی است به خصوص در شهر هایی که آلودگی زیادی در نیمه دوم سال دارد. مثل اصفهان و تهران و اراک و تبریز. لذا برای شست و شوی آن اصلا از حلال های شیمیایی استفاده نکنید و داخل ماشین لباس شویی قرار ندهید. همیشه برای خشک شدن این نوع کاپشن ها در روزهای برفی و زمستانی، اجازه دهید تا با دمای اتاق، خشک شود و روی چوبرختی پهن بندازید و از مچاله شدن پرهیز کنید. آستر این محصولات، قابل تعویض است. برس هایی که زیادی نرم نباشد، معمولا برای فرآیند های مراقبتی  این کالا ها مفید است.
حتما بخوانید:استایل کرم، شیک وخنثی

 

 

درباره ی

مطلب پیشنهادی

چند مدل لباس و اکسسوری از رنگ سال ۲۰۲۰- ۹۹

هاتیک: چیزی به عید نوروز نمانده است. در این مقاله می خواهیم به چند مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *