برند اچ اند ام، برندی سوئدی

H&M برند سوئدی پوشاک با چشم‌انداز تولید انبوه و قیمت مناسب است که با بیش از نیم‌قرن سابقه، یکی از بزرگترین فعالین این صنعت محسوب می‌شود.

H&M با نام کامل Hennes & Mauritz AB یک شرکت سوئدی با بازار بین‌المللی است که در زمینه‌ی طراحی، تولید و فروش پوشاک و محصولات جانبی مد در چندین کشور جهان فعالیت می‌کند. یکی از اصلی‌ترین دلایل شهرت برند اچ اند ام، فعالیت جدی آنها در سبک فست فشن یا مد سریع است. در این سبک شرکت‌ها سعی می‌کنند دوره‌ی زمانی طراحی تا فروش محصول را تا حد ممکن کاهش دهند. آنها در کنار توجه کامل به طراحی و زیبایی محصولات، تمرکزی جدی روی پایین نگه داشتن قیمت محصولات و قابل خرید بودن برای عموم مردم دارند.

H&M دومین برند خرده‌فروشی پوشاک در جهان است که تنها شرکت اسپانیایی Inditex (شرکت مادر زارا) بالاتر از آنها قرار دارد. این برند در زمینه‌ی تبلیغات و فروش آنلاین نیز فعالیتی جدی دارد و فروش آنلاین محصولات خود را در ۳۳ کشور گسترش داده است. گستره‌ی محصولات و طراحی‌های برند اچ اند ام، تمامی گروه‌های سنی را شامل می‌شود. علاوه بر پوشاک که به‌عنوان محصول اصلی این شرکت شناخته می‌شود، آنها در طراحی و فروش محصولاتی همچون مبلمان خانه و لوازم آرایشی بهداشتی نیز فعالیت جدی دارند.

مرتبط بخوانید: برند لویی ویتون

تاریخچه تاسیس

در سال ۱۹۴۶، کارآفرین سوئدی ارلینگ پرسون به آمریکا سفر می‌کند. در آن سال‌ها ایده‌ای جدید برای فروش لباس‌های زنانه در حال تولد بود. در این ایده افزایش فروش و درآمد با کاهش سود برای هر لباس ترکیب می‌شد. یک سال بعد، پرسون فروشگاه پوشاک زنانه‌ی خود را با همین ایده در واستراس سوئد تاسیس کرد. نام این فروشگاه Hennes بود که در زبان سوئدی به‌معنای برای او (مونث) است. طراحی لوگوی این فروشگاه توسط خود پرسون انجام می‌شود. پرسون پیش از این فروشگاه، شرکتی با نام Pennspecialisten تاسیس کرده بود.

H&M

مرتبط بخوانید:

اولین فروشگاه هنس در پایتخت سوئد، در سال ۱۹۵۲ تاسیس شد و با تاسیس دومین شعبه در سال ۱۹۵۴، شهرت این برند به اوج خود رسید. در همان سال برنامه‌های جدی بازاریابی هنس شروع شد و آنها با تبلیغاتی کامل رنگی و جذاب، قدم‌های اولیه برای شهرت هرچه بیشتر برند خود را برداشتند. تا پایان دهه‌ی ۱۹۵۰ فروشگاه‌های متعدد این برند در سوئد تاسیس شدند که از همه‌ مهم‌تر، فروشگاهی در اولین آسمان‌خراش منطقه‌ی Hötorget در استکهلم بود.

در سال ۱۹۶۸، هنس فروشگاه لباس‌های رزمی و شکارMauritz Widfross را در استکهلم خریداری کرد و نام خود را به Hennes & Mauritz تغییر داد. با این تغییر برند، فروش پوشاک برای آقایان و کودکان نیز شروع شده و برمد اچ اند ام به برند پوشاک خانوادگی تبدیل شد. در همین دهه، رشد سریع برند به حرکت خود ادامه داده و هنس اند ماریتس صاحب ۴۲ فروشگاه در شهرهای مختلف شد. فروشگاه‌هایی بین‌المللی هم در همان سال‌ها تاسیس شده و دانمارک، بریتانیا و سوئیس اولین مقاصد این برند شدند. سرعت رشد برند در دهه‌ی ۱۹۷۰ افزایش پیدا کرده و آنها در هر سال پنج تا ۶ فروشگاه جدید تاسیس کردند.

این شرکت در سال ۱۹۷۳ یکی از همکاران سوئدی خود با نام BEKLÄDNADوSKOMPANIET را به زیرمجموعه‌‌ی خود اضافه کرد. ورود هنس اند ماریتز به بازار سهام استکهلم در سال ۱۹۷۴ رخ داد. تغییر برند به H&M نیز در همین سال انجام شد. در همین سال‌ها لباس زیر نیز به محصولات H&M اضافه شد. علاوه بر آن اولین همکاری آنها با سلبریتی‌ها در همین دهه اتفاق افتاد و Anni-Frid Lyngstad اولین مدل تبلیغاتی این برند بود.

H&M

گسترش بازارهای جهانی

دهه‌ی ۱۹۸۰ دهه‌ی رشد جهانی اچ ان ام بوده است. آنها فروشگاه‌های خود را در کشورهای آلمان و هلند تاسیس کردند. اتفاق مهم دیگر شروع فروش پستی در این برند بود. این فعالیت سال‌های پیش از آن‌که تجارت الکترونیک به سبک امروزی شهرت پیدا کند، در دهه‌ی ۱۹۸۰ و با خرید شرکت پست سوئدی Rowells توسط H&M شروع شد. در سال ۱۹۸۲ و ۳۵ سال پس از تاریخ تاسیس، مدیرعامل H&M تغییر می‌کند و استفان پرسون، پسر موسس این شرکت، به سمت جدید می‌رسد.

یکی از اقدامات جهت رشد و تنوع در برند H&M در سال‌های پایانی دهه‌ی ۱۹۸۰ رخ داد. آنها برندی با نام Galne Gunnar تاسیس کردند تا محصولات را با تخفیف به مشتریان عرضه کند. این برند پس از ۱۰ سال و با تاسیس ۱۸ فروشگاه به کار خود پایان داد و با فروشگاه‌های قبلی H&M ادغام شد. مدیران به این نتیجه رسیدند که تمرکز روی تک برند H&M بهترین روش برای پیشرفت‌های آتی خواهد بود.برند H&M تا به امروز توسط خانواده‌ی پرسون مدیرین شده است

در دهه‌ی ۱۹۹۰ میلادی، تبلیغات روی بیلبوردهای بزرگ خیابانی، به‌مرور تبلیغات سنتی روزنامه‌ای را به حاشیه می‌برند. در آن سال‌ها اچ اند اِم با استفاده از مدل‌های مشهور از میان بازیگران و هنرمندان آن سال‌ها، سعی در گسترش هرچه بیشتر حضور بصری خود داشت. در این دهه مدل‌های مشهوری همچون الی مک‌فیرسون، سیندی کراودفورد، نائومی کمپل، کلائودیا شیفر، کریستی ترلینگتون و لیندا اوانجلیستا مشهور به گروه The Big Six، نقش اصلی را در تبلیغات این برند ایفا می‌کردند.

تا سال ۱۹۹۴، فروش شرکت به بیش از ۱۳.۵ میلیارد کرون سوئد رسید. ۷۰ درصد این درآمد، از فروشگاه‌های سوئد کسب می‌شدند تا این که در این سال فروشگاه‌های داخل کشور آلمان از فروشگاه‌های سوئد پیشی گرفتند و به بزرگترین بازار این شرکت تبدیل شدند. تا پایان دهه‌ی ۱۹۹۰ آلمانی‌ها دو برابر سوئدی‌ها محصولات H&M می‌خریدند و دو درصد از بازار پوشاک این کشور در سلطه‌ی اچ ان ام بود.

H&M

مرتبط بخوانید: برند دیور

در سال‌های پایانی دهه‌ی ۱۹۹۰، ورود برند سوئدی به دنیای آنلاین نیز انجام می‌شود. آنها اولین فروشگاه آنلاین خود را در سال ۱۹۹۸ در سوئد تاسیس می‌کنند. این فروشگاه آنلاین در دامنه hm.com تاسیس می‌شود که در آن سال ازشرکتی با نام A1 خریداری شده است. در همین سال‌ها، گسترش به بازارهای اروپایی دیگر نیز ادامه پیدا می‌کند و اولین فروشگاه فرانسه در سال ۱۹۹۸ تاسیس می‌شود.

شروع دهه‌ی ۲۰۰۰ با حضور جدی H&M در آمریکا همراه است. آنها فروشگاه بزرگ خود را در سال ۲۰۰۰ و در خیابان مشهور پنجم این شهر تاسیس می‌کنند. این فروشگاه شروعی بر گسترش فعالیت در خارج از اروپا بود. در همین سالرالف اریکسن به‌عنوان مدیرعامل جدید شرکت انتخاب شد.

شاید یکی از نقاط عطف اصلی در تاریخ اچ‌اند‌ام را بتوان در سال ۲۰۰۴ پیدا کرد. آنها در این سال با همکاری طراح مشهور آلمانی کارل لاگرفلد به جهان نشان دادند که طراحی خاص، لزوما به معنای محصولات گران‌قیمت نیست. پس از این همکاری اولیه با یک طراح مشهور، طراحان دیگری همچون ورساچه، روبرتو کاوالی، الکساندر ونگ،ریکاواکوبو و استلا مک‌کارتنی با H&M همکاری کردند تا طراحی‌های خود را برای عرضه به عموم جهان به این شرکت ارائه کنند.

H&M

در کنار این همکاری‌ها با طراحان مشهور، توسعه‌ی فروش آنلاین این برند نیز با قدرت ادامه داشت و فروشگاه‌های متعددی در اروپا خدمات آنلاین ارائه کردند.

اولین فروشگاه‌های سوئدی‌ها در شرق آسیا در سال ۲۰۰۷ و در شانگهای و هنگ کنگ تاسیس شدند. در همین سال، تولد زیربرندهای جدید و خرید برندهای دیگر نیز در دستور کار قرار می‌گیرد. COS-Collection Of Style یکی از این برندهای زیرمجموعه است که اولین فروشگاه خود را در لندن تاسیس می‌کند. علاوه بر آن با خرید شرکت FaBric Scandinavien AB، زیربرندهای Weekday، Monki و Cheap Monday به شرکت سوئدی می‌پیوندند.

ورود به صنعت مبلمان و طراحی داخلی در پایان دهه‌ی ۲۰۰۰ اتفاق افتاد. در سال ۲۰۰۹ برند H&M Home برای عرضه‌ی محصولات در این حوزه تاسیس شد. در همین سال مدیرعامل چهارم شرکت یعنی کارل-یوهان پرسونمتصدی این پست شد.

مرتبط بخوانید: برند پرادا

برنامه‌های بازاریابی و همکاری با طراحان بزرگ

همان‌طور که گقته شد H&M همکاری‌های متعددی با طراحان بزرگ مد در جهان انجام داده تا برند خود را علاوه بر قیمت مناسب در سرتاسر جهان، به طراحی‌های خاص و پرطرفدار نیز مزین کند. پس از اولین همکاری با کارل لاگرفلد که رکورد فروش کل انبار شهرهای بزرگ در یک ساعت را بر جای گذاشت، نوبت به طراحان دیگر رسید. در نوامبر ۲۰۰۶ پروژه‌های مشترک و فروش کالکشن‌های خاص با همکاری استلا مک‌کارتنی و سپس طراحان آوانگارد هلندی ویکتور هورستینگ و رالف اسنورن انجام شد.همکاری با طراحان بزرگ، علاوه بر قیمت مناسب، از لحاظ بصری نیز ابن برند را مشهور کرده است

در مارس سال ۲۰۰۷، این شرکت در یک پروژه‌ی مشترک با ستاره‌ی دنیای پاپ یعنی مدونا، مجموعه‌ای از پوشاک خاص را به مشتریان عرضه کرد. همکاری بزرگ دیگر در این سال، با شرکت Maxis سازنده‌ی بازی Sims 2 بود تا پوشاک این برند به‌عنوان یک کالکشن به بازی اضافه شود. بازیکنان این بازی قابلیت تاسیس فروشگاه‌های H&M در محیط بازی را نیز داشتند. همکاری با طراح ایتالیایی، روبروتو کاوالی نیز در این سال انجام شد که بار دیگر رکوردی در فروش سریع کالکشن از خود به جای گذاشت.

H&M

مرتبط بخوانید: هرمس, برند ابر لوکس جهان

بخشی لباس‌های عرضه شده در بهار و تابستان سال ۲۰۰۹ این برند، با همکاری طراح انگلیسی متیو ویلیامسونعرضه شدند. او دو مجموعه لباس در این همکاری ارائه کرد. یکی از آنها لباس زنانه بود که تنها در فروشگاه‌های خاص H&M فروخته شد و دیگری مجموعه‌ای از لباس مردانه که اولین طراحی‌های ویلیامسون در این زمینه بودند. لباس‌های ورزش شنا نیز بخشی از این همکاری بودند که در تمامی فروشگاه‌های H&M عرضه شدند. در این سال همکاری‌های دیگری با طراحانی همچون Jimmy Choo در بخش محصولات چرمی و همچنین سونیا رایکیل،‌ طراح فرانسوی نیز انجام شد.

در سال‌های بعدی استودیوهای طراحی مانند Lanvin و Versace همکاری‌های با H&M داشتند و محصولات آنها در فروشگاه‌های منتخب این برند به فروش رسید. همکاری با هنرمندان و خوانندگان برای کمپین‌های تبلیغاتی از دیگر برنامه‌های بازاریابی H&M در آن سال‌ها بود. هنرمندانی همچون Lana Del Rey و Beyonce در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ بخش اعظمی از محتوای ویدیویی تبلیغات این برند را تولید کردند.

از همکاری‌های اخیر این برند با دیگر طراحان می‌توان به کالکشن سال ۲۰۱۶ اشاره کرد که با همکاری Kenzo عرضه شد. در سال ۲۰۱۷ نیز زارا لارسون در همکاری با اچ‌اندام طراحی هایی را به فروش رساند و نائومی کمپبل نیز پس از ۲۰ سال همکاری مجددی با آنها داشت.

H&M

نکته‌ی جالب این که در سال‌های اخیر وبسایتی با هدف ترویج دروغ آوریل در ارتباط با H&M و مارک زاکربرگراه‌اندازی شد. در این وبسایت از نحوه‌ی پوشش زاکربرگ که عموما یک تیشرت خاکستری و شلوار جین ساده است، برای ترویج شایعه‌ی دروغین استفاده شد. این وبسایت ادعا می‌کرد H&M کالکشنی با همراهی زاکربرگ طراحی کرده که تنها شامل ۸ تیشرت خاکستری و یک شلوار جین است!

برندهای زیرمجموعه

هما‌ن‌طور که پیش از این اشاره شد، برند H&M با خرید و همکاری با فعالین صنعت مد، چند فروشگاه و زیربرند با نام‌های متفاوت نیز دارد. این فروشگاه‌ها هر کدام به نوعی محصولات، طراحی‌ها و اهداف فروش منحصر به‌فرد خود را دارند.

COS-Collection Of Style

این برند فعالیت جدی خود را در سال ۲۰۰۷ و با افتتاح فروشگاه بزرگ خود در خیابان ریجنت لندن آغاز کرد. تمرکز فعالیت آنها روی طراحی‌های مینیمالیستی متاثر از هنرهای معماری و گرافیک است. طراحی‌های این برند با مد روز تفاوت‌هایی خاص دارند و نوعی از طراحی مدرن و ساختارشکنانه را نشان می‌دهند. علاوه بر آن طراحی‌های COS محدود به فصل نیست. این زیربرند در ۳۴ کشور جهان در اروپا، آسیا، آمریکای شمالی، استرالیا و خاورماینه، ۱۹۷ فروشگاه فیزیک دارد. فروشگاه‌های آنلاین این برند نیز در ۱۹ بازار جهانی قابل تهیه هستند.

Other Stories &

این مجموعه در سال ۲۰۱۳ و با افتتاح ۷ فروشگاه در سرتاسر اروپا شروع به کار کرد. آنها فروشگاه‌هایی در خیابان ریجنت لندن و شهرهای بارسلونا، برلین، کپنهاگ، دوبلین، میلان و استکهلم دارند. محصولات این برند عموما پوشاک، کفش، اکسسوری و لوازم آرایشی زنانه است که با تمرکز روی کیفیت بالا و بازه‌ی قیمتی گران عرضه می‌شوند. آخرین همکاری بزرگ آنها در سال ۲۰۱۶ و با طراح مشهور Rodarte انجام شد. این زیربرند در ۱۲ کشور و با ۴۶ فروشگاه فیزیکی فعالیت می‌کند و فروش آنلاین آن نیز در ۱۴ کشور فعال است.

ARKET

اولین فروشگاه این برند در آگوست سال ۲۰۱۷ در خیابان ریجنت لندن افتتاح شد. آماده‌سازی این فروشگاه از سال ۲۰۱۵ شروع شده بود. این برند با شعار طراحی مدرن فعالیت می‌کند و علاوه بر پوشاک بزرگسالان، پوشاک کودک و نوجوان و لباس‌های مخصوص منزل نیز تولید می‌کند.

FaBric Scandinavien AB

۶۰ درصد از سهام این شرکت مد سوئدی در سال ۲۰۰۸ توسط H&M خریداری شد. بقیه‌ی سهام نیز در سال ۲۰۱۰ به قیمت حدودی ۶۲.۳ میلیون دلار به مالکیت این برند درآمد. زیربرندهای این شرکت یعنی Cheap Monday، Monki و Weekday پس از این خرید هنوز به‌صورت مستقل به فعالیت خود ادامه می‌دهند. برند چیپ ماندی با طراحی خاص لوگوی اسکلتی خود محصولات مخصوص انواع رده‌های سنی را عرضه می‌کند. محصولات آنها در فروشگاه‌های متنوع سرتاسر جهان و همچنین فروشگاه‌های فیزیکی و اینترنتی اختصاصی خودشان به فروش می‌رود.

برند مانکی مخصوص بانوان جوان است و در ۱۳ فروشگاه فیزیکی و ۱۸ بازار به‌صورت بین‌المللی به فروش می‌رود. هدف این برند تولید محصولات ساختارشکنانه و استفاده از تخیل مشتریان و طراحان در رسیدن به محصولات جدید است. برند ویک‌دی در سال ۲۰۰۲ تاسیس شده است. این برند مخصوص جوانان بوده و با طراحی خاص فروشگاه‌ها و لباس‌های راحت خود به شهرت رسیده است. این برند در ۳۴ فروشگاه فیزیکی و ۱۸ بازار بین‌المللی قابل خرید است.

چالش‌‌ها و انتقادات

H&M نیز مانند بسیاری تولیدکنندگان صنعتی در تاریخ خود با چالش‌های متعدد از جمله شکایت‌های حامیان محیط زیست یا اتحادیه‌های کارگری روبرو بوده است. در سال ۲۰۱۱ در طول یک هفته حدود ۲۰۰ کارگر این برند در کارخانه‌ی کامبوج بیهوش شدند. دلایل این اتفاق بخارهای شیمیایی، تهویه‌ی ضعیف، سوء تغذیه و حتی تشنج گسترده‌ی کارگران بوده است. نکته‌ی دیگر این که حداقل حقوق کارگران در این کشور حدود ۶۶ دلار در ماه بوده که کاملا بر خلاف قوانین حقوق بشر تنظیم شده است.

H&M

فروشگاه H&M در ملبورنشرایط بد کارگران خصوصا در کشورهای آسیایی، یکی از اصلی‌ترین انتقادها به این برند است

گروه‌های کارگری بنگلادشی و بین‌المللی در سال ۲۰۱۱ طرحی ارائه کردند که در صورت تصویب، اجازه‌ی بازرسی سازمان‌های غیردولتی از تاسیسات کارخانه‌ای را صادر می‌کرد. طبق این طرح، اتحادیه‌ها حق داشتند کارخانه‌های خاطی را تعطیل کنند. البته طرح ارائه شده در جلسه‌ی همان سال در داکا، توسط برندهای اروپایی و آمریکای شمالی از جمله H&M رد شد و حتی تلاش‌های سال‌های بعد با ارائه‌ی مدارک مستند در مورد شرایط دشوار کارگران، بی‌فایده بود.

در سال ۲۰۱۳، این برند متهم شد که با همکاری دولت ازبکستان از کودکان و نیروهای کار اجباری برای تامین کتان خود استفاده می‌کند. در سال ۲۰۱۵ سازمان مردم‌نهاد CleanClothes این شرکت را به کمبود امکانات ایمنی و آتش‌نشانی در کارخانه‌های تامین‌کننده متهم کرد. در سال ۲۰۱۷ نیز اتهام به‌کارگیری کودکان با حقوقی بسیار پایین‌تر از استانداردهای زندگی در میانمار، از طرف مجله‌ی گاردین به این برند وارد شد.

یکی از فاجعه‌بارترین حوادث ساختمانی قرن نیز برند H&M را به خود درگریر کرده است. در سال ۲۰۱۳ ساختمانی به نام Rana Plaza در بنگلادش فرو ریخت که ۱۱۳۴ نفر در آن جان خود را از دست داده و حدود ۲۵۰۰ نفر زخمی شدند. تولیدکنندگان برند H&M و بسیاری برندهای پوشاک دیگر در این ساختمان کار می‌کردند و با وجود هشدارها و تعطیلی بانک‌های این برج بر اثر مشاهده‌ی ترک روی دیوارها، در روز حادثه کارگران تولید پوشاک مجبور به حضور در ساختمان شدند. در نهایت پس از این حادثه، H&M به‌عنوان دومین فروشنده‌ی بزرگ جهان تصمیم گرفت حقوق کارگران بنگلادشی را افزایش دهد تا به شرایط عادی زندگی برسند. البته در سال ۲۰۱۶ سازمان غیرانتفاعیSumOfUs آنها را متهم کرد که از برنامه‌ریزی برای پیاده‌سازی این تصمیم و همچنین بهبود شرایط کاری در بنگلادش و دیگر کشورهای آسیایی عقب هستند.

مرتبط بخوانید: برند زارا

درباره ی

مطلب پیشنهادی

چند مدل لباس و اکسسوری از رنگ سال ۲۰۲۰- ۹۹

هاتیک: چیزی به عید نوروز نمانده است. در این مقاله می خواهیم به چند مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *