تاریخچه لباس های پشت نویسی شده

هرگاه چیزی مد می شود جدا از زیبایی ها و زشتی هایی که ممکن است داشته باشد توجهی است که از طرف مردم به آن مد جلب می شود . اینکه برخی مدها و مدهای خیابانی می توانند فلسفه و یا تاریخچه ای داشته باشند می تواند در نوع خود جالب توجه باشد.

همه ما در خیابان و مکان های عمومی و همچنین بوتیک ها لباس ها هودی ها و مانتوهایی را دیده ایم که پشت نویسی شده اند و شاید برای ما سوال پیش اید چرا برخی از این مانتوها استفاده می کنند و یا چرا برخی بدون توجه به جمله ای که پشت آن ها نوشته شده است آن را خریده اند.

چند سال پیش بود که آمار اعلامی در رابطه با سرانه مطالعه ایرانی‏‌ها همه را شگفت‏‌زده کرد؛ آن آمار به‏‌ناگهان و طی یک‏سال، چند ده‏ برابر رشد را نشان می‏‌داد و این در حالی بود که همه ناشران و فرهنگ‏‌دوستان و کتاب‏‌خوانان طبق روال هر ساله از بحران مطالعه حرف می‏‌زدند. پس از مدتی کاشف به عمل آمد که محاسبه‏‌کنندگان سرانه مطالعه، هر آن‏چه را که از صبح تا شب در معرض مطالعه ممکن است قرار بگیرد مانند نام خمیردندان و تابلوهای راهنمای مترو و نام مغازه‏‌ها و … را در محاسبات‌شان محسوب کرده بودند!

حالا فرض بگیرید اگر تابستان امسال نیز قرار باشد سرانه مطالعه را بر همین اساس محاسبه کنند، چه‏‌قدر این آمار می‏‌تواند ارتقا بیابد. حالا چرا؟ لابد شما هم دیده‏‎اید کهپشت مانتوی دختران و تی‏شرت پسران شهر، کلی چیز میز نوشته شده است! لباس‏‌هایی که روی آن‏ها با حروف انگلیسی بزرگ « queen » و « king » حک شده. اما ماجرای این لباس‏‌ها چیست و چرا این همه در بازار مشتری پیدا کرده است؟

مثل هر مدِ تازه‏ واردی که بدون شناخت وارد کشور می‌شود و سریع فراگیر می‌شد، این مد و لباس هم خیلی زود پخش شد تا جایی که im queen بر تن پسرها نشست و king شد طرح روی مانتوهای دخترانه. حالا اصل این جمله یعنی چه و از کجا آمده است؟ آیا این جمله هم مثل هزاران عبارات لاتین است که بدسلیقگیِ برخی آن را مهمان لباس‌ها ما کرده یا پشت آن قصه‌ای وجود دارد؟

تاریخچه لباس های پشت ‏نویس ‏شده

«kcco» مخفف عبارتی است که معمولا روی لباس برخی دختر پسرها نقش بسته و اگر از هر یک از آن‏ها معنای این پیام را بپرسید، شاید چندان معنی آن را به‏ درستی ندانند. ماجرا از این قرار است که در دوران جنگ جهانی دوم، دستگاه تبلیغاتی دولت انگلیس مجموعه‌ای پوستر طراحی و توزیع می‌کند که در آن‏ها پیام‏‌هایی از طرف جورج ششم پادشاه این کشور، با هدف روحیه‏‌دادن به مردم و سربازانِ در حال جنگ حک شده است.

بالای این پوسترها هم به نشانه پادشاه انگلیس، عکس یک تاج سلطنتی طراحی شده است. پوسترهای اول و دوم این مجموعه پوستر ۲۰تایی چاپ و در سطح گسترده‌ای هم توزیع می‌شود؛ اما سومین پوستر این مجموعه هیچ وقت رسانه‌ای نمی‌شود؛ چرا که برای زمانی پیش‌بینی شده بود که خاک انگلیس اشغال شده باشد تا این پوستر به سربازان روحیه برای ادامه دادن بدهد. پوستری که روی آن نوشته شده بود: «آرام باشید و ادامه دهید.»پوستر اول و دوم این مجموعه با این پیام‌ها:«آزادی در خطر است، با هرچه می‌توانید از آن دفاع کنید.» و «شجاعت شما، خوشرویی شما و ثبات قدم شما برای ما پیروزی می‌آورد.»

کی در دنیا مد شد؟

سال‌‏ها بعد زن و شوهری که در یک کتاب‌فروشی کار می‌کردند، یکی از این پوسترها را در جعبه‌ای از کتاب‌های قدیمی پیدا می‌کنند و از آن خوش‌شان می‌آید. آنها پوستر را قاب کرده و روی دیوار کتاب‌فروشی خود نصب می‌کنند.

در سال‌های بعد آنها فهمیدند که مشتریان هم به این پوستر علاقه‌مند هستند و برخی می‌خواهند آن را بخرند، پس شروع به چاپ از روی این پوستر کردند.از سال ۲۰۰۰ به بعد این پوستر به طرز چشمگیری در دنیا معروف می‌شود و اخبار تلویزیونی و مقاله‌های مطبوعات این جمله را نقل می‌کنند. رواج این پوسترها به نحوی بود که جمله اول آن نوشته می‌شد و بقیه آن به سلیقه فرد بستگی داشت. مثلا می‌توانی بنویسی آرام باش و قهوه بخور یا آرام باش؛ امروز تولد من است، آرام باشید من یک ملکه هستم و غیره.الان با گذشت سال‌ها از این اتفاق، هنوز تب «آرام باشید» پایین نیامده و در دنیا طرفداران خود را دارد. جالب است بدانید حتی سایتی با همین عنوان وجود دارد که این امکان را به مشتری‌های خود می‌دهد که روی هر کالایی به سلیقه خود جمله مورد نظرش را بعد از «آرام باش» حک کند.

تاریخچه پشت ‏نویسی لباس

تولیدکنندگان هم با توجه به ذائقه مردم، محصولات خود را بر این اساس سمت و سو دادند و پس از مدتی خود هم شروع به تولید کردند و هر کدام به سلیقه خود جمله روی مانتوها، را عوض کردند و در این میان برخی جمله اصلی را حذف و queen و king را به فرض آخرین مد اروپا روی لباس‌ها حک کردند و برخی هم با خیال ملکه و شاهزاده بودن این لباس‌ها را بر تن کردند! برای همین بعید نیست روی تیشرت‌های مردانه هم کلمه « ملکه هستم » را ببینید.

اما گذشته از این حرف‏‌ها نکته دیگری که می‏‌توان گفت این است که همه مدها و گرایش‌‏های اجتماعی تازه‏ ورود و تا مقداری عجیب، به مدد گسترش شبکه‏‌های اجتماعی و کاربران طنازشان، به هجو و مطایبه کشیده می‌‏شود. مثل مانتوهایی که با همان فونت و لوگوی مانتوهای طرح کینگ، به لاتین پشت‏شان نوشته شده: «بوق نزن because سالار خسته‏س!»

منبع:نیک صالحی

درباره ی

مطلب پیشنهادی

چند مدل لباس و اکسسوری از رنگ سال ۲۰۲۰- ۹۹

هاتیک: چیزی به عید نوروز نمانده است. در این مقاله می خواهیم به چند مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *