توصیه هایی برای انتخاب کفش پاشنه بلند و زیبا

کفش­ های پاشنه بلند، به خصوص پاشنه های باریک، یکی از آیتم های مورد علاقه طرفداران مد و فشن هستند. همگام بودن با مد، کار آسانی نیست؛ اگر به کفش های پاشنه بلندتان وابسته اید، احتمالا با عوارضی مثل میخچه، پینه و صافی کف پا مواجه هستید. اما خوشبختانه راه­ هایی جهت کم کردن این آسیب­ ها وجود دارد. در ادامه همین مقاله با راهکارهایی برای انتخاب کفش پاشنه بلند مناسب خود آشنا خواهید شد.

کفش پاشنه بلند زرد با شلوار جین

انتخاب سایز مناسب کفش

در اواخر روز خرید کنید

در اواخر روز، پاهای شما به دلیل فعالیت هایی که طی روز داشته اید ورم کرده است؛ انتخاب کفش پاشنه بلند در این زمان، به شما کمک می ­کند که سایز مناسب خود را پیدا کنید. اگر صبح کفش خود را خریداری کنید، در بعد از ظهر برای پای شما تنگ خواهد بود.

در فروشگاه راه بروید

در فروشگاه قبل از خرید، با کفش های خود راه بروید. اگر احساس کردید کفش هایی که پوشیدید، تنگ یا ناراحت هستند، سراغ گزینه دیگری بروید. زمانی که کفش پاشنه بلند می پوشید، پاهایتان باید احساس توازن و راحتی کنند.

 • هر دردی که در فروشگاه احساس می کنید، با پوشیدن کفش ها در طولانی مدت بدتر هم خواهد شد. مثلا اگر در فروشگاه، پشت کفش کمی پایتان را می زند، این موضوع با پوشیدن طولانی مدت موجب تاول خواهد شد.
 • سعی کنید در فروشگاه، روی سطوح مختلفی راه بروید. کفش های پاشنه بلند روی فرش یا سطح سفت تر، حس متفاوتی دارند.

وضعیت انگشت ها را بررسی کنید

کفشی را پیدا کنید که فضای کافی برای انگشت هایتان داشته باشد؛ کفشی که به اندازه کافی پهن نباشد و یا موجب جمع شدن انگشت ها گردد، قطعا سبب بروز درد در پاهایتان خواهد شد. اگرهمیشه کفش پاشنه بلند با پنجه تنگ بپوشید، احتمال ابتلا به انگشت میخچه، پینه و ورم پا افزایش می یابد.

 • کفش پنجه گرد و نیمه گرد یا بادامی شکل، نسبت به کفش های نوک باریک، فضای بیشتری برای انگشت ها دارد.
 • کفش های نوک باریک که کمی حالت گرد دارند، ازمدل های بسیار باریک و کلاسیک راحت تر هستند.
 • کفشی که پنجه آن پهن تر است، نسبت به پنجه کوتاه، فضای بهتری برای انگشت ها ایجاد می کند؛ مثلا کفش نوک باریک با پنجه بلند، راحت تر از کفش نوک گرد با پنجه کوتاه است.

اندازه پاشنه را انتخاب کنید

پاشنه مناسب، ارتفاعی بین ۳ تا ۷ سانتی متر دارد؛ راه رفتن با پاشنه بلند تر از ۷ سانتی متر، مدل راه رفتن شما را تغییر داده و فشار بیشتری به کمر، زانو و مچ پایتان وارد می کند. به طور کلی پاشنه ای را انتخاب کنید که با آن راحت هستید. خوشبختانه پاشنه هایی با مدل ها و ارتفاعات مختلف وجود دارند که دست شما را برای انتخاب باز می گذارند.

 • پاشنه های کوتاه با ارتفاع ۳ تا ۵ سانتی متر، برای استفاده در تمام روز مناسب هستند.
 • پاشنه های ۷ سانتی متری یا کلاسیک برای محل کار مناسب هستند.
 • کفش هایی با پاشنه ۱۰ سانتی متر برای مهمانی های آخر هفته و فعالیت های غیر کاری بسیار مناسب هستند.
 • پاشنه هایی با ارتفاع بین ۱۲ تا ۱۵ سانتی متر، راحتی لازم را ندارند و راه رفتن با آن ها دشوار است. استفاده از این کفش ها را به زمانی موکول کنید که قصد ندارید زیاد راه بروید و می خواهید تنها چند ساعت آنها را بپوشید.
 • کفش هایتان را در منزل امتحان کنید

  به این نکته توجه داشته باشید که تنها تا زمانی که کفش هایتان را خارج از خانه نپوشیده اید، امکان تعویض شان وجود دارد. هر اندازه می توانید آن ها را در خانه پوشیده و با آنها قدم بزنید؛ حتی در هنگام آشپزی، شستن ظرف ها و لباس ها نیز آنها را بپوشید. بهتر است کفش ها چندین ساعت در پای شما باشند؛ چون ممکن است کفشی در ابتدا راحت به نظر برسد، اما پس از گذشت چند ساعت یا حتی چند دقیقه پاها را اذیت کند.

  • طبیعی است که با کفش پاشنه بلند، قدم های کوتاه تری بردارید؛ هر قدر پاشنه کفش تان بلندتر باشد، قدم های شما کوتاه تر خواهد بود. پس سعی نکنید مثل زمانی که کتانی به پا دارید، قدم های بلند بردارید.
  • وقتی با کفش پاشنه بلند راه می روید، مطمئن شوید که پاشنه ها کاملا عمودی باشند و اجازه ندهید کج شوند؛ در این صورت ممکن است پای تان پیچ خورده و زمین بخورید.

   

  کفش پاشنه پهن لویی ویتون با شلوار جین

  انتخاب کفش پاشنه بلند راحت

  کفش چرم یا جیر بخرید

  کفش هایی با جنس جیر یا چرم، منعطف تر هستند و شکل پا را به خود می گیرند. به دلیل انعطاف بالا، احتمال ساییدگی پاها کمتر می شود. کفش های چرم مصنوعی قیمت متناسب تر ولی کیفیت کمتری دارند.

  • کفش هایی از جنس جیر یا چرم، عمر بیشتری نسبت به مواد مصنوعی دارند.
  • برای اطلاع از جنس کفش، داخل آن را نگاه کنید. اگر کلمه مصنوعی داخل آن نوشته شده بود، یعنی از مواد غیر طبیعی ساخته شده است. کفشی که واژه رویه چرم یا جیر داخل آن حک شده باشد بهترین گزینه است.

  بالشتک کفش را بررسی کنید

  زمانی که کفش پاشنه بلند می پوشید، بیشترین فشار به پنجه پا می آید. بالشتک مناسب در زیر پنجه، راحتی شما را چندین برابر می کند؛ پس قبل از خرید کفش، حتما آن را بررسی کنید.

  • اگر کفش پاشنه بلند، بالشتک مناسبی ندارد، می توانید داخل آن کفی بگذارید. کفی ممکن است کامل، سه چهارم، نیمه یا فقط در قسمت پنجه باشد.
  • اگر از کفی استفاده می کنید، مراقب فضای کافی برای انگشت های خود باشید.

  کفش لژ دار انتخاب کنید

  مدل هایی که در قسمت جلویی و زیر پنجه کمی لژ دارند، به دلیل کم کردن شیب کفش، فشار کم تری به جلوی پا وارد می کنند. وجود لژ در قسمت جلوی پا (حتی اگر نازک هم باشد) با صاف نگه داشتن کف پا، باعث حفظ تعادل می شود.

  • وجود لژ در کفش هایی با پاشنه بلندتر، اثرات نامطلوب پوشیدن کفش را متعادل می کند.
  • لژ جلوی کفش، ممکن است مخفی و یا نمایان باشد. اگر دنبال راحتی هستید و لژ نمایان را نمی پسندید، به سراغ لژهای مخفی بروید.

  به سراغ مدل هایی با ثبات بیشتر بروید

  هر چه کفش پایدارتر و مطمئن تر باشد، احساس راحتی بیشتری خواهید داشت. علاوه بر ارتفاع پاشنه و فضای پنجه، ویژگی های طراحی دیگری نیز وجود دارند که راحتی کفش را بیشتر می کنند.

  • کفش هایی با پاشنه پهن بپوشید. هر چه پاشنه پهن تر باشد، کفش راحت تر خواهد بود.
  • کفش هایی که جنس کفی آن ها پلاستیکی یا چوبی است، سفت تر بوده و راه رفتن با آن ها سخت ترخواهد بود. به دنبال کفش هایی با کفی چرم یا پلاستیکی باشید.
  • کفش های پشت بند دار، پاشنه بلند هایی با بند دور مچی، کفش های جلو باز و بوت های پاشنه بلند، نسبت به انواع کفش های جلو بسته و صندل های بندی راحت تر هستند. هر چه پای شما در کفش آزاد تر باشد، سخت تر راه خواهید رفت.
  • کفش های خود را عوض کنید

   هر روز هفته از کفش پاشنه بلند استفاده نکنید. مثلا اگر دوشنبه کفش پاشنه بلند به پا کردید، سه شنبه کفش تخت بپوشید. سعی کنید مدت زمان استفاده از کفش پاشنه بلند را به حداقل برسانید؛ به خصوص اگر مدت زیادی سرپا ایستاده و یا راه می روید. در شرایطی که باید مسافت زیادی را پیاده بروید، کتانی پوشیده و بعد از رسیدن به مقصد، مجددا پاشنه بلندهایتان را بپوشید.

   • بعد از در آوردن کفش های پاشنه بلند، عضلات پاهایتان را ماساژ دهید.
   • انجام این مراحل، به شما اطمینان می دهد که می توانید بدون آسیب زدن به پاها و مچ پایتان، کفش پاشنه بلند بپوشید.

   شیب کفش را در نظر بگیرید

   مطابقت داشتن طراحی درست و متعادل شیب کفش با فرم طبیعی پا می تواند باعث شود تمام روز راحت باشید. اگر طراحی شیب اشتباه باشد، قوس کفش از پشت پنجه تا پشت پاشنه ادامه پیدا می کند و در نتیجه، پا محکم و ثابت در کفش نمی ماند و به جلو سر می خورد. در این شرایط، بیشتر وزن بدن روی پنجه و انگشت ها می افتد.

   • اگر حس کردید که دارید روی نوک پنجه هایتان راه می روید، شیب کفش برای شما زیاد است.
   • شیب استاندارد، کمی انحنا دارد که در زیر انحنای کف پا قرار گرفته و در قسمت پاشنه کم می شود تا پاشنه روی شیب قرار نگیرد. با این ساختار، وزن بدن روی پاشنه افتاده و پا به جلو سر نمی خورد.

   کفش پاشنه پهن کرم

   پوشیدن کفش پاشنه بلند مطابق با مد

   کفش هایی بپوشید که پاهایتان را زیباتر نشان دهد

   اگر مچ پای شما بزرگ است، سراغ کفش هایی که بند دور مچی دارند نروید. بند دور مچی، مچ پا را درشت تر نشان می دهد و به همین دلیل تنها برای افراد لاغر مناسب است. بهترین گزینه برای شما کفشی است که بند آن در پشت پا و یا بالاتر از مچ و پایین ساق بسته می شود. کفش های نوک باریک، جلو باز و رنگ پا، پاهای شما را کشیده و لاغرتر نشان می دهند.

   • کفش هایی که بند T شکل در روی پا دارند، پاها را کوتاه تر نشان می دهند. اگر به دنبال این هستید که لاغرتر و قدبلندتر به نظر برسید، از این کفش ها استفاده نکنید.
   • پاشنه های باریک و میخی برای افراد قلمی و لاغر مناسب تر است.
   • افراد درشت تر، سراغ کفش هایی که در قسمت جلویی لژ داشته و پاشنه های پهن تری دارند بروند تا هماهنگی و توازن بین کفش و بدن آن ها برقرار شود.
   • با رنگ های ساده شروع کنید

    اگر تعداد زیادی کفش پاشنه بلند ندارید، سراغ یک جفت کفش سیاه و یا رنگ پا (کرم) بروید. کفش پاشنه بلند مشکی در موقعیت های مختلف استفاده می شود و هرگز از مد نمی افتد. کفش کرم رنگ نیز با بیشتر لباس ها ست می شود. این دو مدل هیچ گاه از مد نمی افتند و برای مدت طولانی قابل استفاده هستند.

    • انتخاب رنگ صحیح کفش کرم، بستگی به تناژ پوست شما دارد.
    • کفشی که برای پوشیدن با استایل بیرون تان انتخاب می کنید، بستگی به موقعیت و استایل شخصی شما دارد.

    کفش های پاشنه پهن را با استایل روزمره تان بپوشید

    کفش هایی که پاشنه پهن دارند، راحت تر و غیر رسمی تر هستند. اگر این کفش ها را می پوشید، یک آیتم غیر رسمی دیگر هم به استایل خود اضافه کنید؛ مثلا اگر پیراهنی ظریف بر تن دارید، یک ژاکت روی آن بپوشید.

    • ترکیب کفش های پاشنه پهن با شلوار جین بوی فرند هم فوق العاده خواهد شد.
    • کفش هایی با پاشنه پهن، به شما کمک می کنند تا در صورت تمایل، رسمیت لباس خود را کم کنید. مثلا اگر برای یک مهمانی نهار غیر رسمی پیراهن می پوشید، می توانید با پوشیدن کفش پاشنه پهن، استایل خود را از حالت رسمی خارج کنید.

    یک جفت صندل پاشنه بلند بخرید

    صندل پاشنه بلند یک کفش همه کاره است که با استایل روزمره و کمی رسمی تر از آن به خوبی ست می شود. کفش شما نباید با لباس تان رقابت کند. اگر یک لباس طرح دار یا رنگی می پوشید، یک جفت صندل ساده با بند های باریک را با آن ست کنید.

    • اگر لباس های روزمره تان را می پوشید، یک جفت صندل، استایل شما را کامل می کند.
    • ممکن است صندل بندی مناسب محل کار شما باشد. مثلا در یک شرکت مد یا هنر می توان صندل پوشید اما برای کار در یک دفتر حقوقی، این نوع کفش گزینه خوبی نیست.

    کفش پاشنه بلند قرمز

    نکات انتخاب کفش پاشنه بلند

    • بوت، نیم بوت، کفش های آکسفورد و سایر مدل هایی که دور پا را می پوشانند، از جلو آمدن پا در داخل کفش جلوگیری می کنند.
    • اگر کفش جدیدی می خرید، حتما کف آن را بررسی کنید. اگر کف کفش صاف و صیقلی بود، یک سمباده زمخت برداشته و روی این قسمت کفش بکشید. پد های کوچکی هم وجود دارند که در زیر کفی چسبیده و اصطکاک را بیشتر می کنند. در صورتی این کار را انجام دهید که کفش ها را امتحان کرده و از مناسب بودن آن اطمینان دارید.
    • درد زیاد نشانه خوبی نیست. اگر پایتان درد گرفت، کفش ها را درآورده و مشکل آن را بررسی کنید. مهم نیست کفش تان را چه قدر دوست دارید، اگر مناسب شما نیست آن را کنار بگذارید. شما تا همیشه فقط یک جفت پا خواهید داشت، اما کفش ها قابل تعویض اند.
    • در فضای باز، چمن، ماسه، توری های فلزی و هر چیزی که می تواند باعث زمین خوردن شما یا شکستن پاشنه کفش شود، بیشتر احتیاط کنید.

درباره ی فروزان

مطلب پیشنهادی

چند مدل لباس و اکسسوری از رنگ سال ۲۰۲۰- ۹۹

هاتیک: چیزی به عید نوروز نمانده است. در این مقاله می خواهیم به چند مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *