زیبایی زنان ایران در زمان ناصرالدین شاه

ملکه‌ی انگلستان در دیدار با ناصرالدین‌شاه به این عکس که توسط عکاس انگلیسی به نام سرمالکوم از زنان ناصرالدین شاه گرفته‌شده ، اشاره کرده و از زیبایی شناسی شاه ایران نسبت به زنان ابراز شگفتی می کند .

زنان دوران قاجار

این بماند در خاطر آنهایی که ریخت زن ایرانی راه به استناد همان عکسهای سلیقه ای قجری مدام مسخره می کنند.

زنان دوران ناصرالدین شاه قاجار

زنان ایرانی در آن زمان هم بسیار زیبا رو بوده اند

ناصرالدین شاه قاجار اولین پادشاه ایرانی بود که در رأس هیئت حاکمه برای بازدید از تمدن و تکنولوژی غرب عازم اروپای مدرن شد.  
ناصرالدین شاه در دوران سلطنت خود سه بار به کشورهای اروپایی سفر کرد و در خلال آن ضمن گشت گذار و تفریح با پیشرفت صنعت و تکنولوژی در این کشورها آشنا شد.
نخستین سفر ناصرالدین شاه به خارج از کشور در ۱۲۸۷ق و به دعوت “فرانسوا ژزف اول” امپراتور اتریش به طور رسمی و به عنوان بازدید از نمایشگاه بین المللی وینه صورت گرفت.
ناصرالدین شاه از رشت با کشتی های روسی به “استراخان” و بعد به “تساریتسین” رفتند و از راه زمینی به مسکو و از آن جا به پترزبورگ (پایتخت روسیه تزاری)عزیمت کردند. آلمان، انگلیس، ایتالیا، بلژیک، فرانسه، سوئیس، اتریش و ترکیه عثمانی مقصدهای اولین سفر او به فرنگ بودند.
 سفر دوم ناصرالدین شاه اما به طور غیر رسمی و در سال ۱۲۹۵ق. صورت گرفت و میرزا حسین خان سپهسالار و امین السلطان و تنی چند از شاهزادگان او را همراهی می‌کردند. سفر از راه تفلیس و ولادی قفقاز و مسکو و پترزبورگ و برلین و پاریس و در بازگشت از اتریش و روسیه به ایران انجام گرفت.
اما سومین سفر ناصرالدین شاه به اروپا آخرین سفر او بود که از سال ۱۳۰۶ تا۱۳۰۷ ق. به طور رسمی انجام شد. در این سفر امین السلطان همراه شاه بود و شاه از کشورهای اروپای مرکزی و غربی دیدن کرد.
بر اساس آنچه در سفرنامه ناصرالدین شاه آمده است شاه و همراهانش در اول ربیع الثانی ۱۳۲۳ ق. خاک کشور را ترک کردند و دقیقاً ۱۰۰ روز را به سیر و سیاحت در اتریش، فرانسه، انگلستان، بلژیک و روسیه گذراندند.
به گزارش این سفرنامه در سومین سفر ناصرالدین شاه به فرنگ مذاکره دربارۀ مسائل سیاسی و اقتصادی از قبیل توسعه کشت چای در گیلان و مذاکرات عین‌الدّوله صدراعظم با مهندسین فرانسوی برای تأسیس سدّی در اهواز و خرید چند دستگاه تلفن برای دربار، صورت گرفت. در عکسی که در زیر مشاهده می کنید و مربوط به سومین سفرناصرالدین شاه به فرنگ است او پس از دیدار با خاندان سلطنتی انگلیس در مقابل خانه “هتفیلد” با مقامات انگلیسی عکس یادگاری می‌گیرد.
نقل است سفارت انگلیس در تهران با وجود بی میلی پادشاه انگلیس چند بار برای دعوت رسمی از ناصرالدین شاه اصرار کرد چرا که بیم آن می برد که نرفتن وی به انگلستان نفوذ این کشور را کم و شاه را به روس ها نزدیکتر کند. سرانجام پس از دعوت رسمی، سفر به انگلستان مهیا شد و شاه در سوم ذی‌القعده ۱۳۰۶ وارد این کشور شد و در در باغ “هتفیلد” در منطقه “هرت فوردشایر” به دیدار خاندان سلطنتی رفت.
خاندان سلطنتی در همین مکان میهمانی مجللی به افتخار وی ترتیب دادند که به گزارش روزنامه‌ “دیلی تلگراف” مجموعه‌ای شگفت‌انگیز از حضور شخصیت‌ها و نمایش مد و زیبایی بود.
گفته می‌شود در همین میهمانی مجلل بود که “جرالد تالبوت” به دیدار شاه آمد و پیشنهاد گرفتن امتیاز انحصاری فروش و صدور دخانیات ایران را با ناصرالدین شاه مطرح کرد و شاه با دادن امتیاز موافقت کرد. در این عکس شاه ادوارد هفتم (نفر اول از چپ) و ملکه الکساندرا (نفر سمت راست ناصرالدین شاه) و تنی چند از اشراف زادگان در کنار ناصرالدین شاه قاجار دیده‌می‌شوند.

درباره ی مجله مد

مطلب پیشنهادی

چند مدل لباس و اکسسوری از رنگ سال ۲۰۲۰- ۹۹

هاتیک: چیزی به عید نوروز نمانده است. در این مقاله می خواهیم به چند مورد …

یک دیدگاه

  1. زنان ایرانی واقعا زیبا رو هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *