ماریا ، طراح لباس معروف پاکستانی

طراحی مد و لباس پاکستانی

پاکستانی ها همچون هندی ها، علاقه زیادی به پوشش سنتی خود دارند که بر گرفته از آیین، اداب و رسوم و در واقع سبک زندگی پاکستانی بوده که ریشه های فارسی بسیار دارد. مد و لباس در این کشور که روزگاری مستمعره بود، جایگاه در حال گسترشی به خصوص در میان نوجوانان و جوانان پاکستانی دارد که سودای تحصیل در خارج و حضور در کمپانی های بین المللی را در رقابت با رقیب دیرینه انان (هندوستان) در سر می پرورانند

.(طرح کلکسیون ۲۰۱۷ لباس پاکستانی ماریا بلال برای عید فطر)

حتما بخوانید: بهترین لباس های شب اسکار از آغاز تا به امروز

مد، اینجا ، آنجا و همه جا

اگر روزگاری فقط مد را باید در خیابان های معروف میلان و پاریس و فلورانس و لندن و نیویورک جستجو کرد و برای آشنایی با طرح ها ، الگوها و ایده های خلاقانه، به خانه های مد (Fashion House) در مقصدهای مدگردی جهان رفت، اما امروزه، با جادوی شبکه های اجتماعی و فضایی که فناوری اطلاعات و ارتباطات در اختیار ۳ میلیارد کاربر دهکده جهانی قرار داده است، می توان در کسری از ثانیه به مد گردی در سراسر جهان پرداخت و در جریان آخرین طرح های طراحان مزون ها و برندهای معروف دنیا از H&M در استکهلم تا ورساچه و بولگاری و گابانا و گپ و رالف لورن تا امریکا رفت.
کافی است با هشتگ گردی و لاکچری گردی در اینستاگرام آشنا باشید. طوماری از فشن بلاگرهای معروف با مخاطبان چند میلیون فالووری را مشاهده خواهید کرد که کسب و کار دیجیتالی آنها در عرصه مد و لباس، به CASE STUDY برخی از دانشجویان رشته FASHION DESIGN و FASHION MEDIA & PROMOTION در سراسر جهان تبدیل شده است. کارآفرینی دیجیتالی در عرصه مد و لباس، یعنی درامد زایی از طریق دنیای رنگارنگ خط و الگو طرح و نقش روی پارچه با طعم فیگور!، جدید ترین چهره در تجارت الکترونیک و کسب و کارهای اینترنتی (ICT based business) است که آرام آرام در فهرست تجارت های نوظهور دنیا در قرن بیست و یکم باید قرار داد.
اکنون می توان با یک صفحه رایگان در اینستاگرام یا خرید دامنه و میزبانی زیر ۱ میلیون ریال، می توان صفحه و کانالی در شبکه های اجتماعی و اینترنت راه اندازی کرد و به مد نویسی و به اشتراک گذاری اطلاعات در این حوزه مشغول شد.
کیارا فراگنی و بسیاری از فشن بلاگرهای مطرح دنیا، در چند سال پیش، چهره های غیر معروفی بودند که به مدد فناوری اطلاعات و خلاقیت و جادوی اینستاگرام، تبدیل به چهره های تاثیرگذار جهان در عرصه مد و لباس شده اند.

(از کلکسون ۲۰۱۶  لباس پاکستانی ماریا بلال با برند MARIA B)

حتما بخوانید: ایلی صعب ؛ طراح محبوب چهره های مشهور

اکنون در بسیاری از رشته ها و گرایش های طراحی مد و لباس در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، نحوه استفاده از ابزارهای دیجیتالی و ظرفیت های فناوری اطلاعات و ارتباطات در جریان سازی، طراحی و راه اندازی کمپین های دیجیتالی و فناورانه مد و بازاریابی آن به دانشجویان آموزش داده می شود.
آموزشی که گویا بخشی غیر قابل انکار از دنیای رنگارنگ مد است و دیگر نباید با نگاه سنتی و تکنیک های قرن بیستمی، به دنبال معرفی محصولات و خدمات در عرصه لاکچری گردی و کسب و کار فشن بود.
مد، اینجا و همه جا است. همه جا میتوان مد را دید و از ان استفاده کرد و هر انسانی فراخور سن و موقعیت مکانی و زمانی خود، از پوشش و مد در طول روز استفاده می کند و میتوان از طریق اینترنت، روش ها و استایل های زیادی برای پوشش خود مشاهده و انتخاب کرد.
بنابراین جای تعجب نیست که حتی در مناطق کمتر شناخته شده جهان در حال توسعه و یا حتی در کشورهای جهان سوم، شاهد بروز نسل مد نویس ها و فشن بلاگرها هستیم که تاثیر گذارند و پاکستانی ها هم از این قاعده مستثنی نیستند.

آشنایی با دنیای مد لباس پاکستان

در پاکستان هم فشن ویک برگزار می شود و هم خانه های مد وجود دارد و هم دانشجویان بسیاری در عرصه های مرتبط با مد و لباس فعالیت دارند و بعضی از ان ها در ۲۰ مقصد تحصیلی مد و لباس دنیا مشغول آموزش هستند. یکی از معروف ترین مد بازهای پاکستانی را میتوان خانم ماریا بی (MARIA B) دانست که از برجسته ترین طراحان مد و لباس این کشور بوده و در لاهور و اسلام آباد، مخاطبان فشن پاکستانی، از طرح های مرصع و رنگارنگ و جذاب وی که ریشه در فرهنگ پاکستانی دارد استفاده می کنند.

وی دارای شبکه فروش اینترنتی گسترده محصولات خود با قیمت کم از ۱۰ دلار تا ۱۸۰ دلار بوده و تلاش کرده تا طیف های مختلفی از بانوان پاکستانی را در رنج های سنی مختلف با محصولات خلاقانه و جذابش همراه کند. جالب است که بداانید، خانم ماریا که این روزها قریب به ۱ میلیون فالور در اینستاگرام دارد، دانش آموخته موسسه طراحی مد پاکستان است که PIFD نامیده می شود و یکی از برترین مقصدهای آموزش عرصه مد و لباس در این کشور به شمار می آید.

این موسسه با مراکز طراحی مد و لباس آسیا و اروپا در ارتباط بوده و بعضا توانسته برنامه های مشترک مثل فشن ویک را برگزار کند که در معرفی چهره های مانکن و همچنین استایل ها و طرح های پاکستانی به دنیا بسیار تاثیر گذار بوده است. از سال ۲۰۰۲ میلادی به این سو، خانم ماریا با مد نویسی و فعالیت در عرصه طراحی فشن، تلاش کرده تا نگاه جهانی به هنر و هنرمندی در پاکستان را تغییر دهد. کلکسیون های وی به خصوص برای لباس های زنانه بلند و پوشیده، با استقبال بانوان غربی نیز مواجه شده و درخواست های زیادی برای خرید پوشاک وی در چند سال اخیر از سوی کمپانی های غربی ارسال شده است.

این چهره فعال مد پاکستانی ها، از تجربیات ارزنده ای در طراحی لباس عروس و لباس های نامزدی پوشیده برای بانوان مسلمان برخوردار است و میشود او را حسبیان پاکستان دانست. کلکسیون لباس وی با نام آرزوهای عروس های عصر حاضر، در برخی از نشریات مد و لباس دنیا نیز بازتاب گسترده ای پیدا کرد. استفاده از رنگ های تند و جذاب مانند صورتی کرم و شاه بلوطی و حتی بنفش برای لباس عروس، از جمله طرح های جذاب این چهره جوان مد پاکستان است.

استفاده مهره و قلاب بافی در تزیینات لباس های عروسی که توسط ماریا دوخته می شود و استفاده از تورهای دوخته شده در لباس، محصول ماریا را متفاوت تر از سایر طراحان لباس عروس در پاکستان کرده است. شماری از لباس های طراحی شده توسط این طراح مد پاکستانی را در زیر مشاهده می کنید.

از جمله دیگر فعالان مد پاکستان میتوان به خانم پروانی اشاره کرد. وی از دیگر طراحان مد شهیر پاکستان است که در طراحی لباس های سنتی این کشور، شهرت بسیار داشته و گران ترین و سنگین ترین لباس سنتی این کشور را به وزن ۸۰۰ کیلوگرم که توسط ۵۰ خیاط حرفه ای تحت نظارت وی دوخته شده بود را رونمایی کرد.

او معتقد است که این کورته، سمبل پوشش و لباس زنان پاکستان بوده و بخشی از سبک زندگی و شخصیت پاکستانی ها در دنیای امروزی را به تصویر می کشد. البته این طراح مد پاکستانی، لباس های سنتی کوچکی را برای اهدا به کودکان در موسسات خیریه طراحی و تولید کرده است و با موسسه EDHI FOUNDATION همکاری دارد.

مد گردی با ماریا بلال

همانطور که گفتیم، برند MARIA B توسط خانم فعال در عرصه مد پاکستان به نام MARIA BELAL از سال ۱۹۹۹ میلادی به این سو عرضه شد و یکی از برندهای برجسته دنیای مد آسیا به شمار می رود. درباره این برند بیش از ۴۰ میلیون صفحه در اینترنت ایندکس شده است که نشان دهنده اهمیت بارز آن در حوزه لباس بانوان دارد.

(طرح زمستان ۲۰۱۶ ماریا بلال- طرح مد و لباس پاکستانی)

حتما بخوانید: استایل سارا سامپایو فرشته پرتغالی ویکتوریا سکرت

(طرح لباس های پاکستانی نامزدی ۲۰۱۶ ماریلا بلال که در مزون های نیویورک رونمایی شد)

حتما بخوانید: زنان تاثیرگذار در دنیای مد

(طرحی جذاب از ماریا بلال، طراح لباس پاکستانی برای لباس عروس پاکستانی ها که با اکسسوری های جذاب و تاج مرصع، ترکیبی فریبنده را به تصویر می کشد)

حتما بخوانید: فشن بلاگر میلیونر ؛ لیاندرا کوهن

(طرحی جذاب از کلکسیون تابستانی لباس پاکستانی ماریلا بلال که در جولای ۲۰۱۷ میلادی رونمایی شد)

حتما بخوانید: صنعت مد در جهان

(از کلکسیون سال ۲۰۱۷ میلادی ماریا بلال طراح خوش ذوق لباس پاکستانی)

(شکوه قرمز رنگ ، از کلکسیون لباس های عروس پاکستانی ماریا بلال که در سال ۲۰۱۸ میلادی رونمایی می شود)

حتما بخوانید: انواع شیک ترین مدل های مقنعه اداری ومقنعه حجاب

 

درباره ی

مطلب پیشنهادی

چند مدل لباس و اکسسوری از رنگ سال ۲۰۲۰- ۹۹

هاتیک: چیزی به عید نوروز نمانده است. در این مقاله می خواهیم به چند مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *