نوروز جهانی شود


دنیای مدولباس، در روزی که جشن نوروز از برج میلاد آغاز شد، “ظریف” وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی خواستار جهانی کردن نوروز شد و رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درآمدزا بودن این آیین را یادآوری کرد.

برگزاری آیین بین‌المللی «جشن نوروز» امروز در مرکز همایش‌های برج میلاد با جذابیت‌های زیادی همراه
داشت.


البته حضور دیگر اقوام سرزمین نوروز، چون هنرمندان افغانستانی و گروه‌های موسیقی، حال و هوای نوروز را با وجود این که حدود ۲۰ روز به سال تحویل مانده به این همایش آورد.
علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: عید نوروز سنتی تاریخی است که در برابر حوادث متعدد در تاریخ بشریت پایدار بوده و توانسته در آزمون زمان زنده بماند.
وی ادامه داد: نوروز‌ قدیمی‌ترین آئین بشری است که هیچ اهریمنی نتوانسته آن را نابود یا کمرنگ کند.
رئیس سازمان میراث فرهنگی افزود: نوروز نماد ناسیونالیسم نیست و رنگی از تعصب ندارد، نوروز برای یک قوم خاص نیست و سبب نزدیکی و دوستی مردم و دولت‌هاست، نوروز سبب وحدت است.
مونسان اظهار کرد: نوروز جنبه اقتصادی نیز دارد و بازاری ۴٠٠ میلیون نفری را در بر می‌گیرد که در آن صنعت نساجی، حمل و نقل، شیرینی‌پزی، هتل‌داری، صنایع دستی و… بهره می‌برند.
وی اظهار کرد: نوروز در یک پرونده مشترک با حضور ١٢ کشور به ثبت رسیده و ما اکنون فراخوان آیین یلدا، هنر نقره‌کاری و سوزن‌دوزی را نیز برای ثبت مشترک در یونسکو اعلام کرده‌ایم.

**جهان و کشورمان را نوروزی کنیم
ظریف که فرصت را مغتنم شمرده بود تا به دیگران، صلح دوستی ایرانیان را گوشزد کند، گفت: ما نیاز داریم تفکر مبتنی بر سلطه و استفاده از سلاح‌های مخرب را به تفکر گفت‌وگو و همدلی تبدیل کنیم.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران خطاب به نمایندگان کشورهای حوزه نوروز گفت: نوروز زمان کنار گذاشتن قهرها و دلجویی‌هاست و کشورهای نماینده نوروز باید به دنبال همدلی باشند. شما نوروز را جهانی کردید، باید پیمان ببندیم که جهان و سرزمین‌مان را نیز نوروزی کنیم.
وی ادامه داد: نوروز رویدادی طبیعی نیست بلکه یک تحول انسانی است و همان چیزی است که یونسکو در صدر کار خود قرار داده است ؛ تغییر نگرش و دیدگاه انسان است.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، به همراه علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، شهین‌دخت مولاوردی دستیار پیشین رئیس جمهوری و دیگر مسئولان حاضر از محمد میر شکرایی نوروزشناس تقدیر کردند.
محمد میرشکرایی گفت: تمام سال‌های جوانی‌ام را برای ثبت جهانی نوروز صرف کردم. خوشحال هستم که امروز مردم افتخار می‌کنند خودشان را جز سرزمین نوروز بدانند.

**کمال‌الملک چهره ظریف را نقاشی کرد
همچنین در این همایش از تیم رباتیکی از دانشگاه خواجه که موفق به ساخت ربات نقاشی به نام کمال الملک بود، تقدیر شد.
این ربات چهره محمد جواد ظریف و علی اصغر مونسان را طراحی کرده بود.

**نشان و تمبر نوروز رونمایی شد
در بخشی از این برنامه، نشان و تمبر نوروز با حضور میهمانان رونمایی شد و سفیران ۱۲ کشور حوزه نوروز به شکل نمادین تمبر را امضا کردند.

منبع: ایرنا

درباره ی J Sadeghi

مطلب پیشنهادی

ورود پیکر شهید سپهبد «حاج قاسم سلیمانی» به فرودگاه اهواز

ورود پیکر شهید سپهبد «حاج قاسم سلیمانی» به فرودگاه اهواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *