موهایی صاف و ابریشمی

۱

حتما دقت کرده‌اید برخی افراد موهای خیلی زیبایی دارند. موهای درخشان، پر و شاداب و کاملا زنده؛ انگار به ما لبخند می‌زنند اما می‌دانید برای زیبا‌شدن موهایشان چه می‌کنند؟ چه رازی در این موهای زیبا نهفته است که دیگران نمی‌دانند؟ آیا پای چیزی به غیراز ژنتیک در میان است؟

اگر از این اشخاص بپرسید برای شادابی موهایشان چه کاری انجام می‌دهند، می‌گویند که تابه‌حال موهایشان را با هیچ نوع رنگی، رنگ نکرده‌اند و هر روز آن را با شامپو و نرم‌کننده مناسب می‌شویند و خشک می‌کنند. برای محافظت موها از گرمای خشک‌کننده‌ها، سعی می‌کنند کمتر از سشوار با درجه گرم استفاده کنند یا حداقل سشوار را در فاصله دورتری نگه می‌دارند. های‌لایت‌کردن مو، روشن‌کردن رنگ موها، اکستنشن، استفاده از برس‌های نامناسب، مواد شوینده نامناسب و حالت دادن زیاد به موها و سشوارکردن مدام می‌تواند باعث ضعیف شدن موها شود. دو شاخه شدن انتهای مو، تیرگی و از دست رفتن درخشندگی و شکستگی در اثر عادت‌های بد شکل دادن به موها باعث از دست رفتن سلامت و زیبایی آنها می‌شوند. متخصصان پوست‌ و مو معتقدند عوامل زیادی در ایجاد آسیب موها تاثیر دارند که یکی از مهم‌ترین آنها، حالت دادن زیاد به موهاست. فرکردن،‌ های‌لایت، کشیدن و صاف‌کردن مو و روش‌هایی نظیر اینها را برای زیباتر‌کردن خود استفاده می‌کنیم اما این اعمال نتیجه‌ای جز آسیب‌رساندن به مو ندارند. در واقع آنچه برای زیباتر‌کردن و پیروی از مد و حفظ پاکیزگی مو انجام می‌دهیم، تاثیر مستقیمی بر سلامت آن دارد.

● شناسنامه ساختمان موها

مو بیشتر شبیه الیاف است تا پشم. هر تار مویی سه لایه دارد. لایه داخلی که از «مدولا» ساخته شده، لایه‌ای که مدولا را پوشش می‌دهد و «کوتیکول» که خارجی‌ترین لایه است. هر تار مو در هر ماه تا حد مشخصی رشد می‌کند و تا ۶ سال دوام دارد و بعد از آن از چرخه طبیعی رویش خارج می‌شود و می‌‌ریزد و مویی نو جایگزین می‌شود. موی ضخیم، فولیکول‌های درشت‌تری دارد و موی نازک فولیکول‌های ظریف‌تر. وقتی فولیکول تحلیل می‌رود یا غیرفعال می‌شود، موی جدید رشد نخواهد کرد. چرخه عمر مو به عوامل بسیاری بستگی دارد که یکی از آنها سبک و مدل مو است. هرچقدر بیشتر به مو، مدل و حالت بدهید، کمتر رشد طبیعی خواهد داشت. البته نباید نقش عوامل ژنتیکی را در این بین نادیده گرفت. هر چقدر مو را تحت فشار مدل‌ها و به رنگ‌های مختلف درآورید، فولیکول مو بیشتر آسیب می‌بیند و باعث خشکی، از دست رفتن درخشش و عدم‌ رشد آن می‌شود.

● عادت‌های غلط و آسیب‌رسان به مو

اغلب روش‌هایی که برای زیباتر‌کردن مو و حتی پیروی از مد به‌کار می‌رود، نتیجه‌ای جز آسیب جدی به مو ندارند. روش‌هایی که برای زیباکردن مو و چهره به‌کار می‌بریم ولی در حقیقت با آنها به موهایمان آسیب می‌زنیم، عبارتند از:

۱) روشن‌کردن رنگ یا دکلره مو: این روش باعث نفوذ مواد شیمیایی به کوتیکول مو و از بین رفتن رنگ طبیعی آن و در نهایت تغییر ساختار و آسیب‌پذیری مو می‌شود. وقتی موهایتان را دکلره می‌کنید، ضعیف و مستعد شکستن می‌شوند، کدر به نظر می‌رسند و انتهای آنها دوشاخه خواهد شد. اگر بعد از این کار، مو را سشوار هم بکشید و به آن حالت بدهید، آسیب جدی‌تر و عمیق‌تر خواهد شد و گاهی حتی مو خرد می‌شود و می‌ریزد.

۲) فر: مواد شیمیایی‌ای که برای مجعد‌کردن مو به‌کار می‌روند، زنجیره و اتصال لایه داخلی مو را می‌شکنند تا مو حالت دلخواه را به خود بگیرد. این کار نیز مانند روش قبل باعث تضعیف ریشه و ساقه مو می‌شود و نتیجه‌ای جز کدر شدن و ریزش در پی ندارد.

۳) های‌لایت و رنگ‌کردن: آسیب‌ این روش از دکلره تمام مو کمتر است اما بدون تاثیر منفی نیست. به خصوص اگر مدام بخواهید رنگ را تجدید کنید تا مو‌های سفید یا رنگ اصلی ریشه‌ها را بپوشانید.

۴) اتوکشیدن و سشوار‌ کردن: حرارت باعث تغییر موقت ترکیب هیدروژن که ساختار رشته‌ای مو را حفظ می‌کند، می‌شود. در طول زمان این تغییرات موقت باعث آسیب جدی به مو خواهد شد.

۵) بافتن یا بستن مو به‌صورت دم اسبی: این دو روش باعث شکستن تار مو می‌شوند به خصوص اگر موها محکم بسته شوند. اگر وقتی هنوز موها خیس است، به این دو حالت موها را ببندید به‌دلیل شکنندگی بیشتر در این حالت، آسیب وارده جدی‌تر خواهد بود.

۶) برس‌زدن بیش از اندازه: این کار باعث ریزش و شکستگی مو می‌شود. برس‌زدن کم هم باعث گره خوردن مو خواهد شد. در واقع باید حد اعتدال را در این مورد رعایت کرد.

۷) شامپو‌زدن بیش از اندازه: هدف از شست‌وشوی مو و سر، پاک‌کردن چربی و آلودگی است اما افراط در این کار باعث از بین رفتن رطوبت طبیعی مو و خشک شدن آن می‌شود. سعی کنید به اندازه و در حد تعادل موها را بشویید. اگر در اثر شست‌وشو موها خشک به نظر رسید، بدانید که در این کار زیاده‌روی کرده‌اید.

۸) صاف‌کردن و کشیدن مو یا حالت دادن به آن: این دو روش درست مثل بستن مو به حالت بافته و دم‌اسبی آسیب‌رسان هستند و با گذشت زمان باعث شکنندگی و خرد شدن مو می‌شوند.

● ترمیم و درمان آسیب‌

چه با گرما و حرارت سشوار، چه مواد شیمیایی موجود در رنگ‌ها یا حالت دادن، درجاتی از آسیب به موها وارد می‌شود. خبر خوب اینکه محصولات شوینده امروزی از جمله رنگ‌ موها، کیفیت بهتری نسبت به انواع قدیمی دارند. با تکنولوژی و تحقیقات امروز بسیاری از محصولات حالت‌دهنده هم برای موهایمان بسیار مفید هستند. برای ترمیم موهای آسیب‌دیده می‌توانید یکی از این دو روش را انتخاب کنید:

۱) موهای آسیب‌دیده را کوتاه کنید، مخصوصا انتهای موهایی را که دوشاخه (موخوره) شده‌اند.

۲) تا وقتی مو حالت طبیعی خود را بازیابد، عادت‌ها و روش‌های قبل را کنار بگذارید مخصوصا اگر احساس می‌کنید موهایتان کدر و خشک شده‌اند.

درباره ی فروزان

مطلب پیشنهادی

۱۰ نکته برای یک چرت کوتاه و مفید در طول روز

10 نکته برای یک چرت کوتاه و مفید در طول روز - دنیای مد و لباس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *