برند کوکو شنل

بنیانگذار کوکوشنل

گابریل کوکو شنل یکی از تاثیرگذارترین افراد در صنعت مد و فشن است . او در سال ۱۸۸۳ در میلوار فرانسه متولد شد.
وی در جوانی شغل خوانندگی را برگزید و با انعام هایی که از مردم میگرفت روزگار میگذراند.
گابریل کوکو شنل (Coco Chanel) پایه گذار برند شنل، کار خود را از صفر شروع کرد و به تدریج برند خود برند کوکو شنل را به یکی از موفق ترین برندهای تولید محصولات لوکس در دنیا تبدیل کرد.

برند شنل


بعد از گذشت بیش از یک قرن از تولد گابریل کوکو شنل و بیش از پنجاه سال از مرگ بنیان گذارش، شنل همچنان یکی از شاخص­ترین برندها در صنعت تولید محصولات لوکس به شمار می رود.
در این مقاله، میخواهیم توضیح دهیم که چطور، شنل با استفاده از استراتژی برندینگ و طراحی، توسعه یافت و توانست بر قله های این صنعت جا بگیرد و به فعالیت خود ادامه دهد. به علاوه، چطور و چرا شنل توانست مترادف واژه ی ماندگاری باشد.

عکس گابریل کوکو شنل بنیان گذار برند شانل

در داستان­ها معمولآ همه­ ی قهرمانان در ابتدا زندگی سختی داشته اند و گابریل شنل نیز از این موضوع مستثنی نیست. او در تنهایی و در یک یتیم خانه بزرگ شد و پولی نداشت. وی با دست خالی شروع به کار کرد و با همت و اشتیاق و قدرت یکی از قوی ترین برندها در دنیا را پایه گذاری کرد.
فرهنگ، دورنما و ارزش های یک نام تجاری از داستان زندگی سازنده ی آن نشآت میگیرند. امروزه اهمیت گابریل را می توان در ماندگاری لوگوی برند او دانست، لوگویی که در سال ۱۹۲۵ و توسط خود او طراحی شد.

بازار هدف کوکو شنل زنان مستقلی هستند که برای زیبا و شیک بودن خود اهمیت قایل اند. کوکو شنل به برابری مردان و زنان معتقد است و مدافع حرکت های فمنیستی در سرتاسر دنیاست.
برقراری ارتباط بوسیله­ ی ارزش ها برای ایجاد یک ارتباط قوی با مشتریان و همچنین برای جذب مشتریانی که خودشان را با این ارزش ها شناسایی می کنند، ضروری است.

محصولات برند شنل

شنل شماره ۵، لباس مشکی کوتاه، شماره ی ۲٫۵۵ بخشی از شاخص ترین محصولات این نام تجاری لوکس به شمار می روند. پس از چند دهه از تولید این محصولات، استقبال از آن­ها در فروشگاه ها بی سابقه و خارق العاده است. این امضای یک نام تجاری است. شنل به معنای ماندگاری است و به همین خاطر است که شما بعد از پنجاه سال هنوز این محصولات را در فروشگاه های شنل می بینید.

لاگرفلد دومین طراح برند شنل بعد از گابریل

لاگرفلد (Karl Otto Lagerfeld) که در سال ۱۹۸۳ به تیم شنل پیوست و وظیفه ی دشوار محافظت از استایل شنل را برعهده گرفت.
او در این کار بسیار موفق شد چراکه در مجموعه ای کاملا جدید، ضمن حفظ آرمان­های شنل، ردپای آن را به خوبی حک کرد.
یک برند همیشه نمی تواند یک کار تکراری و واحد را انجام بدهد، بلکه باید دست به خلاقیت بزند و لاگرفلد خیلی زود به این مسئله پی برد.


فروشگاه­ های شنل

هر بخش از کسب و کار، باید حس مشترکی را به مشتری القا کند. درب ورودی فروشگاه شنل احساسی به شما القا می کند که جای دیگری آن را تجربه نمی کنید. همه چیز حساب شده و سنجیده چیده شده­ است.

بازاریابی عصبی وقتی وارد عمل می شود که نمودار خرید مصرف کننده مطرح می شود. ما باید بدانیم که کدام بخش از مغز ما تصمیم می گیرد که چیزی را بخرد یا نه و در واقع کدام بخش از مغز است که دست به تصمیم­ گیری برای خرید یک محصول بخصوص می­ زند.
نزدیک به ۸۵ درصد کارهای ما از روی قصد انجام می پذریند. به این خاطر است که شما در فروشگاه های برند کوکو شنل موسیقی آرام پخش می شنوید که به شما احساس آرامش و راحتی القامی کند. بوی چرم حس لوکس بودن بیشتر را القا می کند و تزیینات لوکس عجیب و غریب و مبلمان شیک و… همگی در القای حسی واحد به شما نقش دارند.

نمونه یک فروشگاه برند کوکو شنل
فروشگاه کوکو شنل


رنگ­ ها در طراحی لباس های شنل

مشکی، سفید، بژ، طلایی و قرمز رنگ های مورد استفاده در برند شنل هستند و هرگز در طول این صدسال تغییر نکرده ­اند.
رنگ ها برای توصیف ارزش های برند، برای داستان سرایی و بازگویی تاریخچه و قصه ی زندگی گابریل شنل به خریداران به یاری طراحان می­ آیندرنگ­ های برند، کاراکترهای مهمی در تاریخچه­ برند به شمار می روند چرا که ادراک بصری، اولین حس بشر در درک و کشف محیط اطرافش است.
رنگ می تواند احساسات ما را تحت تاثیر قرار دهد و یا به ایجاد حس در ما بپردازد. برند کوکو شنل از علم رنگ شناسی در ایجاد همان حسی که میخواهد در مشتری استفاده می کند. که در مورد این برند لوکس، ظرافت و وفاداری است.

جواهرات و ساعت از سال ۱۹۹۰

وجود اینکه برند کوکو شنل یکی از موفق ترین برندهای موجود در صنعت تولید محصولات لوکس است، شنل در نودمین سالگرد تاسیسش تصمیم گرفت به فروش ساعت و جواهرات بپردازد.
ظرف مدت چند سال، با پایبندی به استراتژی های اولیه­ ، برند کوکو شنل به مرجعی برای این محصولات تبدیل شد. برای مثال موفقیت شنل در تولید ساعت جی ۱۲ را میتوان نام برد.

این داستان بیانگر این موضوع است که حتی اگر یک برند، در بازار بسیار شناخته شده باشد فکر به توسعه و پیشرفت هیچ گاه نباید در سایه قرار گیرد.

برند شنل و دنیای دیجیتال

امروزه، داشتن پایگاهی آنلاین، از جمله باید های هر برند موفق است. در حدود ده سال پیش، شنل از جمله نخستین برندهای لوکس جهان بود که دست به فروش آنلاین زد.
استراتژی بازاریابی در حال حاضر از اولویت های برند است. با بیش از بیست میلیون فالور در فیس بوک و اینستگرام و ۱۳ ملیون فالور در توییتر، برند کوکو شنل به صورت مستقیم با مشتریان خود تعامل می کند.

نمایش های مد (فشن شو شنل)

همزمان با اعمال خلاقیت در تولید محصولات، این خانه ی مد در راه اندازی و طراحی فشن شوهای متفاوت نیز خلاق عمل کرده است.
تنها داشتن محصولات زیبا کافی نیست. با طراحی یک مجموعه ی متفاوت که در رسانه های ارتباطات اجتماعی سر و صدا راه بیندازد و شما ر از سایر برندها تمیز دهد نیز ارزشی افزوده به کار و فعالیت و برند شما اضافه می کند. کارل راگرفلد، برای این شوهای مختلف لباس، یک کازینوی ساختگی، یک ایستگاه مترو و یک شیر به طول بیش از ده متر ساخته است. سپس روزنامه نگاران از سرتاسر دنیا به شوی لباس های شنل می آیند. و اما آخرین ابتکار او چه بود؟ ساختن یک راکت و به هوا فرستادن آن در آخر نمایش!

محصولات کوکو شنل به روایت تصویر

عطر زنانه کوکو شنل

عطر زنانه کوکو شنل
ادکلن مینیاتوری کوکو شنل
کبف شنل
ساعت شنل

حرف آخر

ماندگاری، صفتی است که برند کوکو شنل را به بهترین شکل ممکن توصیف می کند. در همه ی جنبه های کسب و کار، شنل حفظ آرمان های گابریل را در اولویت خود قرار داده و استراتژِی برند، طراحی و توسعه را به عنوان چشم اندازهای فرعی خود لحاظ کرده است.
با وجود آنکه رقبای شنل اغلب طراحان تازه به گروه خود اضافه می کنند، شنل در طول ۱۰۰ سال تنها دو طراح داشته است که این موضوع خود بسیار تاثیر گذار است. درنتیجه باید از خودمان بپرسیم آیا شنل می تواند جانشینی برای کارل لاگرفلد هشتاد و سه ساله که توانایی حفظ دورنمای برند را داشته ­باشد پیدا کند؟

درباره ی پ - هاشمی

مطلب پیشنهادی

چند مدل لباس و اکسسوری از رنگ سال ۲۰۲۰- ۹۹

هاتیک: چیزی به عید نوروز نمانده است. در این مقاله می خواهیم به چند مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.